همه چیز درباره ابزار گوگل وب مستر در سایت زرد تک

همه چیز درباره ابزار گوگل وب مستر در سایت زرد تک


گوگل وب مستر، ابزاری است که صاحبان وب سایت های عمومی و تخصصی،  صاحبان کسب و کار، نمایندگان، متخصصان سئو، فروشندگان آنلاین، مدیران وب سایت، توسعه دهندگان وب و تمامی افرادی که به نوعی با وب سایت سروکار دارند، به آن نیاز دارند.

Google Webmaster Tools  سرویسی رایگان است که به شما کمک می کند تا عملکرد وب سایت خود را در نتایج جستجو، ارزیابی و حفظ کنید.

عضویت درگوگل وب مستر، برای صاحبان وب سایت ها ضروری نیست، اما این کار به شما کمک می کند تا دیدگاه گوگل را در مورد سایت خود مشاهده نمایید. هم چنین، با استفاده از ابزار گوگل وب مستر، می توانید تمام نکات لازم برای بهینه سازی سایت خود را یافته و رعایت کنید.

به راحتی، با داشتن یک حساب gmail می توانید از گوگل وب مستر تولز استفاده نمایید.

همراه زرد تک باشید تا با ابزار گوگل وبمستر بیشتر آشنا شویم.آشنایی با گوگل وب مستر

گوگل وب مستر، ابزاری بسیار قدرتمند و کارآمد از گوگل است که با مدیریت و مانیتورینگ یک وب سایت، موجب کسب اطلاعات نتایج بسیار کاربردی و بهینه برای آن وب سایت خواهد شد. این ابزار، سرویسی رایگان است که در حال حاضر کنسول جستجوی گوگل نامیده می شود.

گوگل وب مستر، به صاحبان وب سایت کمک می کند تا حضور سایت خود را در نتایج جستجوی گوگل حفظ کنند و به خوبی آن را بهینه سازی نمایند.

به عبارت دیگر، از گوگل وب مستر، برای کنترل، مدیریت سئو و بهینه سازی سایت استفاده می شود.

گوگل وب مستر تولز از بزرگترین موتور جستجوگر جهان یعنی گوگل، مجرای اطلاعاتی مهمی را در اختیار شما قرار می دهد. این ابزار، با ارائه اطلاعاتی ارزشمند در مورد نحوه مشاهده وب سایت، در کشف مواردی که نیاز به رفع مشکل دارند، به شما کمک خواهد کرد.

هرچند شما برای نمایش و ظهور وب سایت خود در نتایج جستجوی گوگل، ضرورت و یا نیازی به استفاده از  GWT یا Google Web Master Tools ندارید، اما ابزار گوگل وب مستر می تواند اطلاعات ارزشمندی را به شما ارائه دهد و در نتیجه، به تلاش های شما برای ارتقاء سطح بازاریابی سایت خود، کمک چشمگیری نماید.

کارایی و ابزارهای گوگل وب مستر

google web master ابزاری جذاب و استثنایی است که هرکس می تواند با استفاده از آن، عملکرد سایت خود را بررسی کند. برای مثال:

 • اطلاع از دسترسی لازم و کافی گوگل به سایت خود به کمک گوگل وب مستر تولز،
 • ارسال محتوای جدید با استفاده از google web master و اطلاع از crawl شدن آن توسط گوگل،
 • حذف مطالبی که نمی خواهید در نتایج گوگل نمایش داده شود،
 • ایجاد و مانیتور کردن مطالب، برای نمایش گرافیکی در صفحه نتایج گوگل،
 • افزایش کارایی و بهینه سازی سایت با  نگهداری از سایت با پایین ترین درصد خطا،
 • نمایش سایت های لینک شده به سایت شما،
 • یافتن و نمایش لیست لینک های خراب یا شکسته سایت شما،
 • مانیتور کردن و برطرف کردن مشکلات و تهدیدهای امنیتی سایت مانند اسپم و بدافزارها،
 • مشخص نمودن عبارات و کلمات کلیدی که بازدید کننده بیشتری را به سایت شما هدایت می کند،
 • انتقال اطلاعات مفید برای تجزیه و تحلیل و در نتیجه ایجاد سایتی پربازدید و موفق،
 • گوگل وب مستر تولز امکان ارسال صفحات و پست های جدید را برای Google فراهم می کند تا بتواند محتوایی را که نمی خواهید کاربران موتور جستجو کشف کنند، جستجو و حذف کند،
 • ابزار گوگل وب مستر به شما کمک می کند تا محتوایی را ارائه دهید که تجربه بصری بیشتری به کاربران ارائه دهد،
 • می توانید وب سایت خود را بدون ایجاد اختلال در نتایج جستجو، حفظ کنید،
 • کشف و از بین بردن بدافزارها یا مشکلات ناخواسته ای که ممکن است از روش های دیگر به راحتی یافت نشود،
 • می توانید ببینید که چه وب سایت هایی به وب سایت شما لینک می شوند،
 • می توانید ارزیابی کنید که نسخه موبایل وب سایت شما چقدر برای افرادی که با استفاده از رایانه لوحی و تلفن همراه از سایت شما دیدن می کنند، عملکرد خوبی دارد.

آموزش کار با گوگل وب مستر


 • راه اندازی اکانت گوگل وب مستر 

در ابتدا و قبل از هر کار، شما باید یک اکانت گوگل داشته باشید. بدون داشتن این اکانت، نمی توانید به ابزارهای گوگل وب مستر دسترسی پیدا کنید.


 • تایید وب سایت خود 

قبل از دسترسی به هرگونه داده و کار با ابزار گوگل وب مستر، ابتدا باید تأیید کنید که شما مالک یا نماینده مجاز وب سایت هستید. پنج روش وجود دارد که می توانید وب سایت خود را تأیید کنید. واقعا نمی توان گفت کدام یک از این روش -ها، بهتر از دیگری است، بنابراین از هر روش که راحت تر هستید، استفاده کنید.


 • اضافه کردن وب سایت خود 

پس از تایید وب سایت خود، چون وارد اکانت خود شده اید، می توانید به صفحه اصلی دسترسی داشته باشید. با کلیلک روی Add property سایت خود را اضافه کنید.پس از کلیک، وارد صفحه Verify your ownership یا همان تایید مالکیت سایت، خواهید شد.پس از اتمام این مرحله، ، همه چیز تنظیم شده و می‌توانید به داشبورد سایت خود دسترسی داشته باشید.

نکته مهم اینکه ممکن است برخی از داده ها از همان ابتدای کار در دسترس شما قرار نگیرند و بعد از چند روز ظاهر شوند.

 • بررسی مشکلات و خطاهای ضروری اخیر یا جدید سایت خود 

گوگل، هنگام یافتن مشکل، سعی در آگاه کردن شما از آن مشکل از طریق مانیتور کردن بخش Site Messages خواهد داشت.: بررسی اقداماتی که از جانب گوگل هرز تلقی شده اند 

مرحله دوم بعد از بررسی پیام های خودکار ارسال شده توسط گوگل، این است که اقداماتی که از جانب گوگل هرز یا تخلف تلقی شده اند بر روی سایت خود  را بررسی کنید. این موضوع اهمیت بسیاری دارد. چرا که گوگل برای این اقدامات جریمه هایی را در نظر می گیرد.

برای این کار، از منوی سمت چپ Search Traffic > Manual Actions را انتخاب نمایید.

 8 مورد از اشتباهات رایج درباره گوگل وب مستر

مواردی که در زیر ذکر می شوند، تصورات و باورهای رایج و اشتباهی هستند که اغلب افراد در مورد ماهیت گوگل وب مستر داشته و برخی آنها را به اشتباه، ارور سایت خود، در نظر می گیرند.

 • تصور اشتباه درباره Mark as fixed

یادتان باشد Mark as fixed در قسمت خطاهای وب مستر تولز که شامل خطاهای ۴۰۴، خطاهای سرور و … می باشد، فقط به معنی پاک سازی لیست است. برخی به اشتباه تصور می کنند با زدن این گزینه، خطای ۴۰۴ آنها برطرف خواهد شد! این تصور بسیار اشتباه است! mark as fixed تنها خطاهای سایت شما را نمایش می دهد، اما آنها را برطرف نمی کند.

۲. وجود Error در وب مستر را به منزله مشکل دار بودن سایت خود تلقی می کنند!

به صرف وجود خطا (حتی چندین هزار خطا)، در یک سایت، دلیلی ندارد تصور کنید این سایت، سایت مشکل داری است. در اکثر مواقع، ارور داشتن یک سایت نه تنها طبیعی بوده، بلکه در صورت برطرف نشدن برخی از آنها هم مشکلی به وجود نمی آید. برخی مواقع نیز پیش می آید که شخصی، تمام ارورها و مشکلات سایت خود را برطرف کرده باشد، ولی نسبت به پاک سازی ارورهای خود از لیست، اقدامی نکرده باشد.

۳. وجود  Warning در نقشه سایت

ممکن است در برخی مواقع، مخصوصا برای سایت هایی که چندین صفحه دارند، گوگل وب مستر Warning  بدهد. این هشدارها به یک یا چند url موجود در نقشه سایت اشاره می کند که به هر دلیلی، عدم دسترسی گوگل به آن url ها را نشان می دهد. نگران نباشید! گوگل تنها به همان صفحه در url شما دسترسی ندارد. ممکن است آن صفحه، اصلا صفحه ارزشمند یا مهمی نبوده و هیچ گونه تاثیری روی سایر صفحه های موجود در نقشه سایت شما نگذارد.. پیام های مرتبط با افزایش یا کاهش ناگهانی ترافیک

پیام کاهش ناگهانی ورودی از گوگل به معنای اخطار گرفتن سایت شما نیست! این پیام هنگامی ظاهر می شود که به هر دلیلی میزان ورودی سایت شما از گوگل کاهش پیدا کرده و این کاهش با روز قبل، به نسبت impression شما، اختلاف زیادی داشته باشد. (که این اختلاف، نسبی است) این پیغام ها هیچ ربطی به وجود مشکل، ضعف و یا پیشرفت سایت شما ندارد.

۵. خطای Googlebot cannot access to your site

این خطا در همه جای دنیا و اغلب برای سایت هایی که سرور آنها داخل ایران است اتفاق می افتد.

زمانی که درصد Overall error rate for DNS queries عدد پائینی است، نگران نباشید. فقط از چندین ISP مختلف، سایت خود را چک کرده و از دسترس بودن آن مطمئن شوید.

۶.   سوء تفاهم در مورد Link To Your Site

برخلاف تصور، تمام بک لینک های شما در این قسمت از ابزار گوگل وب مستر نمایش داده نمی شود!

علاوه براین، این لیست، هر دو هفته و گاهی بیش تر از دوهفته یکبار، بروز می شود و در برخی مواقع، خطا نیز دارد. از همه مهم تر، گوگل همه بک لینک های شما را گزارش نخواهد داد. بنابراین، خیلی روی این لیست، حساب باز نکنید!۷. نبودن اخطار در Manual Action به معنای عدم تخلف ما از قوانین گوگل نیست!

بسیاری از وب مسترها تصور می کنند اگر در قسمت  Manual Action خطایی وجود نداشت، این موضوع به معنای عدم تخلف ما از قوانین گوگل می باشد و هیچ جریمه ای از سوی گوگل، متوجه سایت ما نخواهد شد!

این تصور نیز کاملا اشتباه است!

ممکن است کارایی سایت شما، به دلیل خطا، پایین بیاید و یا از نتایج حذف شود، اما در این قسمت، هیچ گونه خطایی نمایش داده نشود.

۸. ناپدید شدن در پیش فرض های ابزار گوگل وب مستر 

با وجود بدیهی بودن تغییر پیش فرض ها، هنوز اکثر افراد، این موضوع را به خصوص در قسمت Search Queries فراموش می کنند.